Dodano: 08.12.2020

Apteka Szpitalna w Kociewskim Centrum Zdrowia została gruntownie przebudowana i doposażona w dwie pracownie: Pracownię Leku Cytotoksycznego oraz Pracownię Leku Jałowego, w których przygotowywane są dzienne dawki leków m.in. dla pacjentów wymagających podania chemioterapii.

Pracownię tworzy kompleks pomieszczeń, w których znajdują się m.in.: pomieszczenia techniczne, gdzie odbywa się magazynowania leków, wyrobów medycznych potrzebnych do sporządzenia produktu oraz odbioru leku gotowego), jak również śluzy osobowe, materiałowe i pomieszczenie, w którym wykonywane są leki. Dla wszystkich pomieszczeń oraz komór z nawiewem laminarnym, w których sporządzane są leki, wymagane są odpowiednie klasy czystości mikrobiologicznej, tak, aby pacjent otrzymał lek wolny od zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Przy sporządzaniu leków cytostatycznych, leków wykonywanych w pracowni leku jałowego oraz leków recepturowych rygorystycznie  przestrzegane  są zasady dobrej praktyki wytwarzania.

Co ważne, apteka działa wyłącznie na potrzeby szpitala. Apteka codziennie zaopatruje wszystkie oddziały szpitalne, zakłady i poradnie w leki i wyroby medyczne. Stworzone są odpowiednie procedury, aby leki w bezpieczny sposób w określonych warunkach zostały przetransportowane na oddziały szpitalne. Jest w pełni skomputeryzowana, a system „Apteczek Oddziałowych”, dzięki któremu poszczególne leki są przypisane do pacjenta, pozwala na optymalne wykorzystanie zasobów i racjonalną gospodarkę lekiem.

Odpowiedzialność za skuteczną i racjonalną farmakoterapię zaczyna się już na etapie przyjęcia produktów leczniczych i wyrobów medycznych do Apteki.  Sprawdzane są serie, daty ważności, dawki, oraz postaci leków. Skanowane są zabezpieczenia umożliwiające identyfikację jednostkowego opakowania produktu leczniczego w celu sprawdzenia, czy dany lek nie jest sfałszowany. Następnie są one przechowywane zgodnie z wymogami producenta oraz Prawa Farmaceutycznego.

W pomieszczeniach, w których przechowywane są leki, codziennie monitorowana jest temperatura i wilgotność. Apteka nadzoruje przechowywanie leków na oddziałach szpitalnych. Kilka razy w roku prowadzone są kontrole Apteczek Oddziałowych  przez Kierownika Apteki i Naczelną Pielęgniarkę. Wykwalifikowany personel apteczny sporządza leki recepturowe m.in. proszki, czopki, roztwory.

Po przebudowie Apteka Szpitalna prowadzi również ewidencję leków otrzymanych z darów, próbek lekarskich, próbek do badań klinicznych. Zajmuje się monitorowaniem działań niepożądanych, wstrzymaniem lub wycofaniem produktów wstrzymanych lub wycofanych decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Inwestycja jest zadaniem własnym szpitala. Przebudowa to wydatek blisko 2 mln zł.

 

 

 

 

 

Kociewskie Centrum Zdrowia - Misja

Misja

Przyjęta przez szpital misja "Dobro Pacjenta naszym najważniejszym celem" determinuje kierunki i obszary naszej pracy oraz działań mających na celu rozwój placówki oraz doskonalenie realizowanych świadczeń.

Jak dojechać?

Kociewskie Centrum Zdrowia - dojazdKociewskie Centrum Zdrowia Sp z o.o. mieści się przy ulicy dra Józefa Balewskiego 1.
Dojazd do Szpitala możliwy jest tylko od ul. Balewskiego, autobusem miejskim - linie 16 lub 19.
Z drogi nr 22 dojazd do Kociewskiego Centrum Zdrowia możliwy jest ze skrzyżowania ul. Zblewskiej
z Al. Niepodległości (dojazd jest oznakowany).

Prowadź do celu KOORDYNATY GPS: 53°58’02.6”N 18°30’28.8”E
Kontakt lub zadzwoń: tel. (+48) 58 774 94 00