Porody rodzinne od 22 czerwca

Dodano: 22.06.2020

Szanowni Państwo,

informujemy, że z dniem 22 czerwca, od godz. 8.00 została przywrócona możliwość odbywania porodów rodzinnych w Kociewskim Centrum Zdrowia.

Obowiązywać będą następujące ZASADY:

1. W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca (ojciec dziecka, osoba współzamieszkująca).
2. Osoba towarzysząca powinna mieszkać z rodzącą, co najmniej przez 14 dni przed porodem, w dniu porodu musi być zdrowa, nie może być objęta kwarantanną, izolacją, nie miała styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19 w ciągu 14 dni od terminu porodu.
3. Rodziny przygotowujące się do porodu rodzinnego powinny przez 14 dni przed terminem porodu ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty z osobami obcymi, celem zminimalizowania prawdopodobieństwa zakażenia COVID-19.
4. Przy przyjęciu do szpitala, osoba towarzysząca podlega tym samym procedurom, co pacjentka rodząca, tj. ma sprawdzaną temperaturę ciała, saturację oraz musi wypełnić formularz ankiety epidemiologicznej.
5. Decyzję o możliwości porodu rodzinnego podejmuje lekarz / położna po wstępnym badaniu, analizie ankiety epidemiologicznej i ustaleniu stopnia zaawansowania przebiegu porodu.
6. Osoba towarzysząca przez cały okres pobytu na terenie szpitala zachowuje bezpieczny 2-metrowy dystans wobec innych osób, często dezynfekując ręce oraz ma założoną maskę medyczną, którą należy zmieniać co 2 godziny lub przyłbicę oraz fartuch ochronny lub ubranie medyczne, obuwie zamienne lub ochraniacze na obuwie.
7. Szpital nie zapewnia masek medycznych i fartuchów ochronnych pacjentkom i osobom towarzyszącym. Należy je dołączyć do wyprawki dla dziecka i rzeczy dla pacjentki.
8. Osoba towarzysząca nie opuszcza sali porodowej, o ile nie otrzyma takiego polecenia od personelu medycznego, stara się zachować maksymalny do personelu medycznego, a po 2 godzinach od porodu opuszcza szpital.
9. W przypadku porodu zabiegowego lub cięcia cesarskiego, nie dopuszcza się obecności osoby towarzyszącej.
10. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz odwiedzin pacjentek w szpitalu.

Jednocześnie informujemy, że z uwagi na trwające roboty budowlane związane z realizacją projektu modernizacji i przebudowy Kociewskiego Centrum Zdrowia, mogą wystąpić niedogodności, za które serdecznie przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.