Akcje profilaktyczne

O nas

Akcje profilaktyczne

Dzień Serca

Czy mamy problem z chorobami układu sercowo – naczyniowego?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo rozpowszechnioną. Szacuje się, że w Polsce 30% dorosłych cierpi na tę chorobę, a Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ją za najważniejszą przyczynę zgonów. Nadciśnienie tętnicze zazwyczaj przebiega bez żadnych objawów i jest zwykle rozpoznawane przypadkowo. Najczęściej występujące tzw. nadciśnienie pierwotne można skutecznie leczyć. Poza terapią farmakologiczną niezwykle ważna jest zmiana trybu życia: redukcja wagi ciała, ograniczenie spożycia soli kuchennej, zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, zwiększenie aktywności fizycznej.

Choroby serca i naczyń krwionośnych w większości rozwijają się powoli przez wiele lat, a pierwsze objawy mogą pojawiać się dopiero, kiedy stadium choroby jest zaawansowane. Choroby układu sercowo – naczyniowego dotyczą nie tylko osób starszych ale także coraz częściej także osób młodych. Bardzo często zdarza się, że do lekarza zgłaszają się pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie leczyli się z przyczyn kardiologicznych, a po raz pierwszy zgłaszają się do lekarza z ciężkim nadciśnieniem tętniczym, zaawansowaną niewydolnością serca czy rozległym zawałem serca. Niewiele chorób zaczyna się z dnia na dzień. Nawet te o nagłym początku, jak na przykład zawał serca, są tylko odbiciem toczącego się od wielu lat procesu.

Program Dnia Serca

Ze względu na obniżanie się wieku ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego, program bezpłatnych badań w ramach Dnia Serca, realizowanych od 2011r., kierowany jest do wszystkich pełnoletnich mieszkańców powiatu starogardzkiego. Dodatkowo organizatorzy każdorazowo organizują animacje i stanowiska z zakresu edukacji zdrowotnej, które dedykowane są także do dzieci i młodzieży.

Ramowy Program „Dnia Serca”
ZADBAJ O SERCE

  • badania diagnostyczne (pomiar ciśnienia, pomiar cukru, EKG)
  • porady lekarskie
  • szkolenia z pierwszej pomocy i Pudełka Życia
  • profilaktyka antynikotynowa

DIETA DLA SERCA

  • konsultacje dietetyczne
  • degustacje zdrowych potraw kulinarnych

AKTYWNE SERCE

  • rajd rowerowy (KOSZULKA dla każdego uczestnika)
  • porady fizjoterapeutyczne

KREW DLA SERCA

  • ambulans do poboru krwi

ZABAWA Z SERCEM

  • gry i zabawy dla dzieci
  • zdrowotne Koło Fortuny

Dzień Serca 2023

Organizatorzy:

Starostwo Powiatowe, Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o. o., Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Partnerzy.

Kociewie nadaje rytm

Program Publicznego Dostępu do Defibrylatorów AED

Masz 4 minuty…

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) dotyka w Polsce ok. 40 tyś. osób rocznie. Z tej liczby udaje się uratować zaledwie 2-5% pacjentów. Dlaczego tak mało? Ponieważ podstawowym czynnikiem warunkującym przeżycie jest szybkość działania. Gdy serce przestaje funkcjonować prawidłowo, natleniona krew nie dociera do mózgu. Poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać. Niedotlenione komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po zaledwie 4 minutach.

Wczesna defibrylacja zwiększa przeżywalność ofiar NZK nawet do 75%

Świadkowie zdarzenia nie mogą biernie czekać na przyjazd karetki – powinni jak najszybciej rozpocząć uciśnięcia klatki piersiowej, by natleniona krew trafiła do mózgu i podtrzymała jego czynności życiowe. Kluczowe jest także jak najszybciej użycie defibrylatora AED (Automated External Defibrillator). Urządzenie krok po kroku jasnymi komendami poprowadzi osobę udzielającą pomocy. Urządzenie dokona analizy pracy serca i tylko w uzasadnionym przypadku dokona defibrylacji – dostarczy do mięśnia impuls elektryczny wygaszający jego chaotyczną pracę. Wg badań Europejskiej Rady Resuscytacji szybkie rozpoczęcie klatki piersiowej i wczesna defibrylacja zwiększa przeżywalność ofiar NZK nawet do 75%. Z tego powodu w Polsce, podobnie jak na całym świecie, powszechny dostęp do automatycznych defibrylatorów zewnętrznych staje się obowiązującym standardem.

Idea PAD – Publicznego dostępu do defibrylatorów AED

Zgodnie z wytycznymi międzynarodowych organizacji (IL-COR/AHA/ERC) defibrylatory powinny znajdować się tam, gdzie prawdopodobieństwo NZK jest największe ze względu na duże skupisko ludzi lub występowanie czynników ryzyka: w obiektach komunikacji, w urzędach, halach sportowych, biurowcach, etc. Modelowy program Publicznego Dostępu do AED (PAD – ang. Public Access Defibrillation) zakłada takie rozmieszczenie urządzeń, by umożliwić skorzystanie z nich w czasie poniżej 4 minut. Defibrylator powinien być dostępny 24h na dobę.

Kociewie nadaje rytm – defibrylatory w powiecie starogardzkim

Idea Publicznego Dostępu do Defibrylatorów AED jest realizowana i rozważana w wielu miastach i gminach w Polsce. Z inicjatywy Starostwa Powiatowego, od 2016r. zamieszczono na terenie powiatu starogardzkiego już 7 defibrylatorów. Defibrylatory umieszczone zostały w specjalnych zielonych kapsułach ROTAID, oznakowanych międzynarodowym symbolem AED: błyskawicą w sercu oraz znakiem krzyża po prawej stronie. Przy każdym urządzeniu znajdują się tabliczki z ilustrowaną instrukcją, jak skutecznie działać w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Widoczny z daleka, zielony kolor kapsuły i jej charakterystyczny okrągły kształt nie pozostawiają wątpliwości – właśnie tu zlokalizowane jest urządzenie ratujące życie. Kapsuły ROTAID skutecznie chronią defibrylator AED przed kurzem, wilgocią, solą i aktami wandalizmu.

Defibrylatory znajdują się:

  • na budynku Starostwa Powiatowego (mały domek), ul. Kościuszki 17A, 83-200 Starogard Gdański,
  • na bramie wjazdowej I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim, ul. Hallera 34, 83-200 Starogard Gdański,
  • na bramie wjazdowej Zespołu Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim,
  • ul. Paderewskiego 11, 83-200 Starogard Gdański,
  • na budynku Technikum w Owidzu   ul. Szkolna 6,
  • na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Ocyplu, ul. Kociewska 22, 83-241 Lubichowo,
  • na budynku Centrum Handlowego, ul. Zblewska 10C, 83-200 Starogard Gdański,
  • na bramie wjazdowej II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim,
  • ul. Kościuszki 131, 83-200 Starogard Gdański.

Realizatorzy programu

Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o. o.

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

Zdrowa rywalizacja

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Szkół Ponadpodstawowych organizowane są od 2013r. Celem zawodów jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jest to bardzo istotna kwestia, a zwłaszcza w naszych czasach, gdy dookoła dzieje się tyle wypadków. Młodzież oprócz teorii ma szansę sprawdzić się w praktyce – to jest bardzo przydatne, bo gdy znajdzie się w sytuacji zagrożenia, będzie pewniej działać. Dzięki mistrzostwom rozpowszechniamy ideę bezinteresownego niesienia pomocy oraz realizujemy cele profilaktyczne i zdrowotne. Zawody, po pierwsze, dają możliwość sprawdzenia własnych umiejętności oraz zachowań w sytuacjach stresogennych. Druga sprawa to weryfikacja tego, czego się uczymy, i co możemy zaprezentować i w praktyce stosować – w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Uczniowie biorący udział w ćwiczeniach na poszczególnych stacjach pozoracyjnych mają szansę podejmować świadome wybory i ponosić za nie odpowiedzialność. Mistrzostwa kształcą w uczniach odruch reagowania na otoczenie, umiejętność radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach, komunikacji w grupie, a  także dają możliwość doskonalenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Przebieg zawodów

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy organizowane są dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Startują w nich pięcioosobowe zespoły, które w trakcie mistrzostw udzielają pierwszej pomocy na specjalnie zaaranżowanych na potrzeby mistrzostw stacjach. Pozorowane wypadki przygotowywane są przy użyciu profesjonalnych środków (sztuczna krew, pudry, farby charakteryzacyjne itd.) oraz rekwizytów.

Każda taka scenka jest z innej tematyki, dotyczy różnych dziedzin. Należy wówczas udzielić odpowiedniej pomocy przedmedycznej. Rywalizacja w obliczu zagrożenia daje także możliwość sprawdzenia współdziałania członków w drużynie. Po każdej scence rozmawiamy z drużynami, omawiamy jak im poszło, zastanawiamy się co było dobrze, co można by było ewentualnie poprawić, więc jeżeli danej drużynie nawet nie uda się wygrać zawodów, to na pewno uczestnicy wychodzą bogatsi o nowe doświadczenia.

Organizatorzy:

Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o. o.

2023

Poprzednie edycje 

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Cukrzyca – cichy zabójca

Cukrzyca nie jest chorobą, która dopada nas z dnia na dzień. Jej objawy pojawiają się stopniowo, dając nam niejako czas na reakcję. Problem w tym, że są przez nas bagatelizowane albo wiążemy je z zupełnie innymi dolegliwościami. Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wywołana brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Schorzenie to charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Insulina to wytwarzany w trzustce hormon, który bierze udział w regulacji wszystkich procesów przemiany materii zachodzących w organizmie człowieka. Aby glukoza mogła być źródłem energii, niezbędna jest odpowiednia ilość prawidłowo spełniającej swoje funkcje insuliny. Obecnie wyróżnia się dwa najbardziej rozpowszechnione rodzaje cukrzycy, należą do nich cukrzyca typu 1 i 2. Przyczyny owego schorzenia są różne w zależności od typu choroby.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Do najczęstszych symptomów należą: senność, ogólne osłabienie, utrata wagi mimo prób zaspokojenia silnego głodu, zwiększone pragnienie i związana z tym zwiększona ilość oddawanego moczu. Mogą występować także nudności oraz zmęczenie. Chorzy na cukrzycę mogą mieć również zaburzenia ostrości widzenia oraz częste, nawracające się infekcje w okolicach narządów płciowych. W skrajnych przypadkach oznaką choroby może być również zapach acetonu wyczuwalny w wydychanym przez chorego w powietrzu. Podstawowym jednak symptomem choroby jest zwiększone stężenie glukozy we krwi. Prawidłowy wynik mieści się w przedziale 70-99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L).

Walczymy z cukrzycą

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą jest idealnym momentem, aby przypomnieć mieszkańcom o profilaktyce zdrowotnej oraz konieczności wykonywania rutynowych badań, szczególnie w kierunku cukrzycy. Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i zapobiegania powikłań z cukrzycą.

Od 2013r. w konkretnym dniu, 14 listopada na terenie Starogardu Gdańskiego przygotowujemy punkty medyczne (dostępne przez 3h), w których pacjenci  mogą bezpłatnie skontrolować poziom cukru.

Pudełko Życia

Zwykłe pudełko o niezwykłym znaczeniu

Niejednokrotnie zdarza się, iż zespół ratownictwa medycznego przyjeżdża z pomocą do osoby, która straciła przytomność – karetkę wzywała np. sąsiadka. Gdzie lekarz czy też ratownik medyczny ma uzyskać informacje o pacjencie, jego chorobach, które mogą być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma w domu nikogo kto mógłby takich informacji udzielić? Odpowiedź jest prosta: w lodówce w „Pudełku Życia”.

Zależy nam szczególnie, aby osoby starsze i samotne umieściły w lodówkach w swoim mieszkaniu przygotowane przez nas pudełko, a w nim istotne dla życia tej osoby informacje medyczne. Jasna informacja, jakie pacjent przyjmuje leki, na co jest uczulony, może skrócić czas udzielenia odpowiedniej pomocy medycznej czy podania odpowiedniego leku i dzięki temu zwiększyć szanse na uratowanie życia.

Opis programu

Od 2014r. realizujemy program pn. Pudełko Życia. Pacjenci otrzymują pakiet (bezpłatny) składający się z:

  • pudełka,
  • naklejki na lodówkę,
  • Karty Informacyjnej do samodzielnego wypełnienia

Kartę Informacyjną należy wypełnić zgodnie z instrukcją – ważne jest aby znalazły się w niej informacje tj.: imię i nazwisko, numery telefonów do najbliższych osób, które mają być poinformowane o ewentualnym pobycie w szpitalu, informacje o chorobach, przyjmowanych lekach, uczuleniach (potwierdzonych przez lekarza), miejscu przechowywania dokumentacji medycznej itp. W Karcie Informacyjnej można także wskazać komu przekazać pod opiekę znajdujące się w mieszkaniu zwierzę. Istotne jest, aby aktualizować informacje zawarte w karcie raz do roku lub jeżeli pojawią się istotne zmiany, np. w sytuacji zdrowotnej.

Dlaczego Pudełko Życia w lodówce?

Lodówka znajduje się w każdym domu, więc jest najłatwiejsza do zlokalizowania. Ratownikom przybyłym z pomocą pomóc może także naklejka, umieszczana na lodówce, wskazująca że w środku znajduje się „Pudełko Życia”.

Każdy może wykonać swoje Pudełko Życia

Zachęcamy także aby osoby, którym w tej edycji nie uda się uzyskać wykonanego przez nas „Pudełka Życia”, stworzyły samodzielnie swoje pudełko. Kartę informacyjną oraz naklejkę można pobrać ze strony: www.powiatstarogard.pl, www.starogard.pl, www.szpital-starogard.pl lub klikając tutaj. Opakowanie natomiast nie ma większego znaczenia: może to być pudełko, słoik, woreczek – należy jedynie wybrać takie, które zabezpieczy kartę informacyjną przed wilgocią.

Realizatorzy programu:

Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o. o.

Przez ostatnie lata trwania projektu, na terenie powiatu starogardzkiego rozdysponowanych zostało ok. 3000 kompletów „Pudełek Życia”. Odbiorcami byli głównie pacjenci Kociewskiego Centrum Zdrowia jak także uczestnicy eventów zdrowotnych organizowanych przez Szpital.
Inicjatorem kampanii społecznej jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie. Starogard Gdański był pierwszym miastem z województwa pomorskiego, który przyłączył się (w 2014r.). do kampanii społecznej.

XIII Kociewskie Dni Ginekologiczno-Położnicze

Lekarze unowocześniają swoje poglądy medyczne

Formą dbałości o dobro pacjenta oprócz zapewnienia kompleksowej opieki jest również podnoszenie kwalifikacji kadry medycznej. Podczas konferencji omawiane są najnowsze doniesienia z dziedziny ginekologii. Co roku gościmy ekspertów, którzy przedstawiają nowości ze swoich dziedzin szczegółowych.

Nauka idzie naprzód, cały czas lekarze unowocześniają swoje poglądy – i tylko takie bezpośrednie spotkania dają możliwość szybkiego przekazania informacji, ponieważ publikacje zwykle ukazują się z dużym opóźnieniem – kilkumiesięcznym a nawet kilkuletnim. Podczas spotkań lekarza mogą na bieżąco podzielić się swoimi doświadczeniami.

Pierwsza konferencja odbyła się w 2012r. Prelegentami są wybitni lekarze ginekolodzy z całej Polski. Co roku gościmy ok. 200 uczestników – lekarzy i położne głównie z województwa pomorskiego oraz kujawsko – pomorskiego. W ramach konferencji odbywa się szereg wykładów z zakresu ginekologii, położnictwa oraz medycyny klinicznej. Uczestnicy mają także także szansę porozmawiać nie tylko o nowościach farmaceutycznych, ale również o najnowszych rozwiązaniach dotyczących sprzętu medycznego.

Organizatorzy:

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (Oddział Pomorski), Polskie Towarzystwo Medycyny Perinatalnej (Oddział Gdański), Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o. o. oraz Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA.