Szpitalny Oddział Ratunkowy

Oddziały

Szpitalny Oddział Ratunkowy

Szpitalny Oddział Ratunkowy, to miejsce do którego zgodnie z Ustawą o Ratownictwie Medycznym, powinni trafiać pacjenci w stanach zagrożenia życia.

Do takich stanów zaliczamy:

• zawał mięśnia sercowego
  • obrzęk płuc
  • zatorowość płucną
  • świeży udar mózgu
  • obrażenia wielonarządowe
  • krwawienia z dróg rodnych
  • krwotoki
  • złamania otwarte oraz złamania kości udowejo
  • silne bóle brzucha pojawiające się nagle
  • uraz brzucha

• Koordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego: lek. Zbigniew Brzozowski
  • Pielęgniarka Oddziałowa: Maria Wotkowska
  • Kierownik Oddziału: tel. 58 774 94 66
  • Pielęgniarka Oddziałowa: tel. 58 774 94 65
  • Dyżurka pielęgniarek: tel. 58 774 94 64
  • Zespół Wyjazdowy: tel. 58 774 94 68

Zespół lekarski (Szpitalny Oddział Ratunkowy i Ratownictwo Medyczne)

• Lek. Zbigniew Brzozowski
  • Lek. Maciej Oleszczak
  • Lek. Małgorzata Kruczyńska-Jura
  • Lek. Anna Ryniak
  • Lek. Adrian Gęsicki
  • Lek. Kevin Komar
  • Lek. Sylwia Smaza
  • Lek. Radosław Trzciński
  • Lek. Jakub Jażdżewski

Zespół lekarski (Ambulatorium Chirurgiczne)

• Dr n. med. Jan Sapieżko
  • Dr n. med. Robert Gruda
  • Lek. Grzegorz Błąk
  • Lek. Robert Wierzba
  • Lek. Anna Kozyra
  • Lek. Kacper Kociszewski
  • Lek. Wojciech Lewiński
  • Lek. Sebastian Dajnowiec
  • Lek. Michał Szczepański

Na oddziale znajduje się 14 łóżek. Oddział ten funkcjonuje jako jednostka Systemu Ratownictwa Medycznego, zajmująca się stanami zagrożenia życia ściśle współpracując z zespołami wyjazdowymi ratownictwa medycznego i innymi oddziałami szpitalnymi. Charakterystyka jego pracy sprowadza się do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a więc stanu polegającemu na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagającym podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.

Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego mogą zgłaszać się osoby w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, zachorowaniach, zatruciach bądź urazach.

Szpitalny Oddział Ratunkowy skupia się na:

• udzielaniu świadczeń zdrowotnych polegających na wstępnej diagnostyce, niezbędnej pomocy lekarskiej oraz podjęciu leczenia w zakresie koniecznym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które uległy nagłemu zachorowaniu, zatruciu bądź urazowi i zostały przewiezione przez zespół ratownictwa medycznego lub zgłosiły się samodzielnie
  • udzielaniu pomocy ofiarom zdarzeń masowych i katastrof
  • nadzorze merytorycznym i analizie funkcjonowania systemu zintegrowanego ratownictwa medycznego na terenie powiatu starogardzkiego
  • edukacji i promocji zdrowia w zakresie ratownictwa medycznego i medycyny ratunkowej.

Oddział składa się z gabinetów:

• informacji, przyjęć i wstępnej segregacji chorych
  • reanimacyjno – zabiegowego
  • obserwacyjnego
  • konsultacyjnego
  • diagnostycznego.

SOR nie wykonuje usług diagnostyczno – obserwacyjnych dla placówek POZ. Ośrodki te są zobowiązane w ramach kompetencji lekarza POZ do wykonywania badań diagnostycznych i zapewnienia konsultacji specjalistycznych.

Pacjentom, którzy przed zgłoszeniem się do szpitala korzystali z innej placówki służby zdrowia, lekarz udzielający porady i informujący pacjenta o potrzebie zgłoszenia się do szpitala powinien wystawić skierowanie.

Zespoły Ratownictwa Medycznego

Spółka zawarła umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na 4 zespoły ratownictwa medycznego:

• 3 Zespoły Podstawowe z miejscami stacjonowania w miejscowościach Kaliska, Skórcz i Starogard Gdański- Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
  • 1 Zespól Specjalistyczny z miejscem stacjonowania w miejscowości Starogard Gdański- Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o.

W placówce funkcjonują również 2 Zespoły Transportu Sanitarnego