Przygotowanie do badania MRI

Strefa pacjenta

Przygotowanie do badania MRI

Szanowna Pani, Szanowny Panie

Zostanie Pani/ Pan poddany badaniu rezonansu magnetycznego  (MRI).

 

1. Cel badania MRI

Lekarz kierujący zleca badanie MRI głowy przy podejrzeniu tętniaków, udaru czy guza mózgu,  a MRI kręgosłupa dla oceny rdzenia kręgowego czy przepukliny krążków międzykręgowych. Badanie MRI służy wykrywaniu  i monitorowaniu chorób narządów wewnętrznych jamy brzusznej i miednicy oraz zapaleń, guzów kości i zmian pourazowych stawów.

2. Przygotowanie do badania

Personel wykonujący badanie poprosi o zdjęcie części lub całość ubrania i założenie ubioru jednorazowego. Należy usunąć metalowe przedmioty, takie jak pasek, biżuteria, spinki do włosów, protezy zębowe, biustonosze, peruki, aparaty słuchowe, zegarki i okulary oraz nie używać kosmetyków mających w składzie cząsteczki metalu,  które mogą zakłócać pole magnetyczne i wpływać na jakość obrazów. Przed badaniem MRI zazwyczaj nie trzeba powstrzymywać się od jedzenia chyba, że personel wykonujący badanie poinstruuje inaczej. Należy przyjąć zapisane leki normalnie.

3. Ryzyko związane z badaniem

 

Pole magnetyczne

Podczas MRI znajdzie się Pani/Pan pod wpływem pola magnetycznego, które spowoduje przejściowe ustawienie cząsteczek wody w organizmie wzdłuż linii przyłożonego pola. Następnie urządzenie wysyła fale radiowe, które pobudzają cząsteczki wody do drgań, które urządzenie odbiera jako sygnały służące do tworzenia obrazów przekrojów ciała. Ze względu na silne pole magnetyczne obecność w wszczepionych elementów metalowych może nieść ze sobą ryzyko lub powodować zniekształcenie obrazu MR. Pole magnetyczne może zaburzać pracę lub spowodować uszkodzenie wszczepionych urządzeń elektronicznych. Prosimy o wypełnienie szczegółowego kwestionariusza odnośnie wszczepionych protez, implantów,  stymulatorów, pomp czy rozruszników.

Ciąża i karmienie piersią

Poinformuj personel wykonujący badanie MRI, jeśli jesteś w ciąży. Nie udowodniono szkodliwości badań MRI dla płodu jednak nie do końca poznany jest wpływ pola magnetycznego na ciąże i zwykle nie wykonuje się badań MRI poniżej 14 tyg. ciąży. Zazwyczaj rozwiązaniem jest wykonanie badania MRI w terminie późniejszym. W przypadku karmienia piersią gdy jest podawany środek kontrastowy dożylnie nie będzie można karmić co najmniej 24 godziny.

4. Reakcje niepożądane na podanie dożylne środka kontrastowego

W przebiegu badania może zaistnieć konieczność użycia specjalnego barwnika zwanego środkiem kontrastowym zawierającego Gadolin, co może pomóc w postawieniu właściwej diagnozy. Najczęściej wiąże się to z podaniem niewielkiej ilości tego środka w formie płynu w postaci iniekcji dożylnej. Środki kontrastowe zawierające Gadolin niezwykle rzadko wywołują objawy niepożądane pod postacią reakcji alergicznej. Zwykle reakcja jest łagodna       i powoduje jedynie wysypkę lub świąd. Poinformuj personel wykonujący badanie MR, jeśli kiedykolwiek miałeś reakcje niepożądane na środek kontrastowy.

Podawane podczas badania MR środki kontrastowe mogą powodować powstanie włóknienia w przestrzeni zaotrzewnowej gdy są podawane u osób z niewydolnością nerek. Są doniesienia o odkładaniu się śladowych ilości środków kontrastowych w mózgowiu w przypadku bardzo częstego ich stosowania. Poinformuj personel wykonujący badanie MR jeśli cierpisz na niewydolność nerek lub cukrzycę.

5. Przebieg badania

Badanie MRI jest bezbolesne i zajmuje od 30 do 60 minut. Cała procedura trwa zwykle nieco ponad godzinę. W przypadku objawów klaustrofobii może być wskazane podanie leku nasennego lub uspokajającego. Dla większości osób odbycie badania MRI nie stanowi problemu.

Urządzenia Rezonansu Magnetycznego posiadają wąski tunel tzw. gantry, do którego wjeżdża ruchomy stół  z badanym. Podczas badania urządzenie generuje silne pole magnetyczne wokół badanego i w jego kierunku wysyłane są fale radiowe. Wiąże się to z powstawaniem  trakcie badania huków i hałasu wymagających aplikacji zatyczek do uszu lub wygłuszających słuchawek z muzyką. Technik wykonujący badanie pozostaje w pomieszczeniu sterowni MR i podczas całego badania widzi i słyszy badanego. Podczas badania należy pozostać przez cały czas nieruchomo, gdyż nawet niewielki ruch może powodować zniekształcenie obrazów. W pewnych momentach może być konieczne wstrzymanie oddechu co ma zapobiec wystąpieniu nieostrości oddechowej, która bywa również przyczyną utraty jakości obrazów.

6. Po badaniu

Po badaniu MRI zazwyczaj można wrócić do normalnej aktywności.

7. Wynik badania

Obrazy MR zostają zapisane na serwerach komputerowych i następnie lekarz radiolog ocenia je na monitorze diagnostycznym oraz tworzy opis badania.