Firma Ewander II ze Starogardu Gdańskiego za blisko 2 miliony złotych przebuduje szpitalną aptekę. Dzięki temu pomieszczenia zostaną dostosowane do wymogów. Ponadto powstanie pracownia leków cytostatycznych i leków jałowych.
– Jest to jedno z priorytetowych zadań, więc konieczne było znalezienie finansowania na inwestycję, na którą nasz szpital czekał wiele lat – przyznaje Maciej Manikowski, dyrektor ds. ekonomicznych Kociewskiego Centrum Zdrowia. – Jest to zadanie, którego wartość wynosi blisko 2 miliony złotych. Cieszymy się, że pracami zajmie się dobrze nam znany i ceniony wykonawca, jakim jest firma Ewander. To właśnie ta firma niedawno wykonała remont oddziału okulistycznego.
Szczególnie ważna w tym zadaniu jest terminowość. Prace należy bowiem zakończyć jeszcze w tym roku, gdyż od 1 stycznia 2020 r. w aptece muszą być przygotowywane wszystkie leki onkologiczne.
– Samo wykonanie prac budowalnych oraz wyposażenie pomieszczeń to jeszcze nie wszystko, przed nami są jeszcze procedury, których należy przestrzegać i które należy dopełnić – dodaje dyrektor Manikowski.
W ramach tego zadania firma Ewander musi przebudować aptekę, a także zadbać o dostawę i montaż wyposażenia. Trzeba też będzie wykonać plac manewrowy przed apteką, a także uzyskać zgodę Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Gdańsku na prowadzenie apteki w przebudowanym pomieszczeniu.
– Zależy nam na tym, żeby część prac wykonać już teraz, kiedy pogoda sprzyja tego typu robotom, bowiem nie możemy dopuścić, aby złe warunki atmosferyczne spowodowały opóźnienie robót – podkreśla Beata Wysocka, prezes firmy Ewander II. – Prace rozpoczniemy na początku sierpnia, a w połowie grudnia planujemy ich zakończenie.
Przebudowa szpitalnej apteki jest szczególnie ważna zarówno dla władz Kociewskiego Centrum Zdrowia, personelu, jak również wszystkich pacjentów.
– Dzięki tej inwestycji szczególnie zadbamy o bezpieczeństwo naszych pacjentów, w tym pacjentów leczonych onkologicznie, ale także poprawi się komfort pracy pracowników apteki – zauważa lek. Robert Wierzba, naczelny lekarz Kociewskiego Centrum Zdrowia.
Jeśli chodzi o ciągłość pracy apteki, to zostanie ona oczywiście zachowana.
Przypomnijmy, że na przestrzeni ostatnich lat Narodowy Fundusz Zdrowia przyznał naszemu szpitalowi dodatkowe środki gwarantujące kompleksowe leczenie pacjentów onkologicznych, co w praktyce oznacza, że oprócz podawania leków cytostatycznych, pacjenci są diagnozowani w ramach tzw. szybkiej ścieżki onkologicznej, wykonywane są niektóre zabiegi operacyjne z zakresu chirurgii onkologicznej i ginekologii oraz prowadzona jest poradnia onkologiczną. Jeszcze kilka lat temu działalność szpitala w tym zakresie ograniczała się wyłącznie do chemioterapii i poradni.