Dogrywka, by wyłonić mistrza

Dogrywka, by wyłonić mistrza

Dodano: 28.05.2019

Za nami szósta edycja Mistrzostw Pierwszej Pomocy Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Starogardzkiego. To była bardzo zacięta rywalizacja, wszystkie drużyny, a było ich 8, stanęły na wysokości zadania. Kto zdobył mistrzowski tytuł?

Świetnie radzą sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. A o to, by nie były one łatwe, zadbali ratownicy Kociewskiego Centrum Zdrowia, którzy pełnili też rolę sędziów.

– Na pewno przygotowane przez nas scenki były dla uczniów wyzwaniem, ale postaraliśmy się również o to, by mogli w praktyce poćwiczyć to, czego uczą się na lekcjach – zauważa Joanna Pacer, główny sędzia zawodów.

Tym razem sprawdzaliśmy wiedzę praktyczną i teoretyczną uczestników podczas czterech ognisk urazowych. Pierwsza scenka dotyczyła nieszczęśliwego wypadku przy ognisku. Do naszych młodych ratowników podbiegło kilka osób, które krzyczały, że nastąpił wybuch i ich kolega potrzebuje pomocy. Podczas drugiej scenki uczniowie musieli poradzić sobie z przypadkiem leżącej nad brzegiem jeziora, przytomnej młodej kobiety, która wypiła sporą ilość alkoholu. Świadkowie zdarzenia nie wiedzieli, co się stało, a do tego sami byli pod wpływem… Trzecia scenka była dość drastyczna. Drużyny znajdowały bowiem pracownika leśnego w środku lasu, który leżał pod drzewem, próbował wstać i był bardzo nerwowy. Okazało się, że mężczyzna podczas pracy z użyciem piły spalinowej odciął sobie dłoń.

– Każda z drużyn, która pojawiła się na moim stanowisku, gdzie trzeba było pomóc poszkodowanemu pracownikowi leśnemu, pokazała co innego, ale tak naprawdę wszystkie udowodniły, że chęć niesienia pomocy jest niezwykle istotna – przyznaje Wojciech Ners, jeden z sędziów.

Czwarta sytuacja dotyczyła młodego chłopaka, który chodził po lesie pobudzony, był agresywny, trzymał w ręku jakieś grzyby i nagle dostał napadu drgawkowego.

– W takich sytuacjach, gdy komuś zdarzy się przykładowo przesadzić z używkami, czy też w innych sytuacjach niebezpiecznych, chcemy aby nasza młodzież wiedziała jak się zachować i jak reagować – podkreśla Patryk Gabriel, wicestarosta starogardzki. – Jesteśmy realistami i chcemy, żeby młodzież umiała sobie pomóc.

Po zakończeniu zmagań okazało się, że dwie drużyny – Zespół Szkół Rolniczych CKP w Bolesławowie oraz I Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie mają taką samą liczbę punktów. Potrzebna była dogrywka. Tym razem w rolę sędziów wcieliły się te drużyny, które zdobyły nieco mniej punktów. Zespoły zadawały po jednym pytaniu dotyczącym ratownictwa medycznego. Lepiej presję znieśli uczniowie z Bolesławowa.

– Choć za rok będziemy już maturzystami, to chcemy naszą wiedzę przekazać młodszym koleżankom, z którymi dziś stworzyliśmy drużynę – mówią Mateusz Łapski i Paweł Kordecki z ZSR CKP w Bolesławowie. W zwycięskiej ekipie była również Julia Szulc i Aleksandra Kosznik.

Klasyfikacja końcowa:

  1. ZSR CKP Bolesławowo
  2. I LO Starogard Gdański
  3. II LO Starogard Gdański
  4. ZSE Starogard Gdański
  5. ZSP Skórcz
  6. Technikum w Owidzu
  7. ZSZ Starogard Gdański
  8. ZSP Czarna Woda

Nagrody wręczył wicestarosta Patryk Gabriel, który przyznał, że zdobyta wiedza jest bardzo cenna.
Serdecznie gratulujemy!

Kociewskie Centrum Zdrowia - Misja

Misja

Przyjęta przez szpital misja "Dobro Pacjenta naszym najważniejszym celem" determinuje kierunki i obszary naszej pracy oraz działań mających na celu rozwój placówki oraz doskonalenie realizowanych świadczeń.

Jak dojechać?

Kociewskie Centrum Zdrowia - dojazdKociewskie Centrum Zdrowia Sp z o.o. mieści się przy ulicy dra Józefa Balewskiego 1.
Dojazd do Szpitala możliwy jest tylko od ul. Balewskiego, autobusem miejskim - linie 16 lub 19.
Z drogi nr 22 dojazd do Kociewskiego Centrum Zdrowia możliwy jest ze skrzyżowania ul. Zblewskiej
z Al. Niepodległości (dojazd jest oznakowany).

Prowadź do celu KOORDYNATY GPS: 53°58’02.6”N 18°30’28.8”E
Kontakt lub zadzwoń: tel. (+48) 58 774 94 00