Fala pomocy płynie do szpitala

Dodano: 09.09.2020

Bezinteresowna pomoc, jaką firmy, organizacje, instytucje i osoby prywatne z powiatu starogardzkiego niosą Kociewskiemu Centrum Zdrowia w czasach zmagania się z koronawirusem, jest zaskakująca. Błyskawiczne działanie sprawiło, że do placówki dotarło sporo dodatkowego sprzętu medycznego.

Czas epidemii motywuje samorządy z terenu powiatu starogardzkiego do nowych działań w walce ze skutkami koronawirusa. Wszystkie włączyły się w konkretną pomoc dla Kociewskiego Centrum Zdrowia. Z inicjatywą wyszedł Zarząd Powiatu Starogardzkiego. Na apel starosty Kazimierza Chyły i wicestarosty Patryka Gabriela wszystkie gminy zadeklarowały pomoc finansową i wsparcie zakupu dodatkowego sprzętu medycznego.

– Samorządowcy gmin i miast powiatu starogardzkiego szybko zareagowali na naszą prośbę i jednomyślnie zadeklarowali pomoc szpitalowi i przekazanie środków na zakup sprzętu medycznego i środków ochrony – mówi Patryk Gabriel, wicestarosta powiatu starogardzkiego.

W tej trudnej walce starogardzki szpital może liczyć na ogromną i konkretną pomoc ze strony samorządów powiatu starogardzkiego.

– Władze Powiatu Starogardzkiego kupiły dwa respiratory, defibrylator, sześć łóżek przeznaczonych do intensywnej terapii wraz z materacami przeciwodleżynowymi, sześć pomp infuzyjnych, dwie stacje dokujące i urządzenie do wspomagania kompresji klatki piersiowej – wylicza Maciej Manikowski, dyrektor ds. ekonomicznych w Kociewskim Centrum Zdrowia. – Sprzęt ten już dotarł do naszego szpitala. Wartość tej pomocy to blisko 400 tysięcy złotych, a do tego dochodzi także zakup i użyczenie szpitalowi dwóch nowych kontenerów, w których zorganizowana została Tymczasowa Izba Przyjęć dla pacjentów.

Szpital otrzymał także respirator, siedem kardiomonitorów i urządzenie do dekontaminacji. Gmina Starogard Gdański sfinansowała zakup 11 pomp infuzyjnych oraz dwóch stacji dokujących do pomp. Kolejne respiratory zakupione zostały dzięki wsparciu gmin powiatu starogardzkiego, a gmina Bobowo dodatkowo przekazała Kociewskiemu Centrum Zdrowia kontener do organizacji przyjęć pacjentów poza głównym budynkiem szpitala.

– Ten trudny czas zjednoczył nas wszystkich w niełatwej walce, a wszelkie gesty są dla nas wyjątkowo cenne. Samorządy powiatu starogardzkiego na czele ze starostwem stanęły na wysokości zadania. Bardzo dziękujemy  – podkreśla prezes KCZ Adam Magiełka.

Mobilizacja władz Powiatu, samorządów gminnych, instytucji, firm i osób prywatnych pozwoliła na zakup nowoczesnych urządzeń, które już wykorzystywane są w codziennej pracy oddziałów.