SPRZĘT NAJNOWSZEJ GENERACJI DO BADANIA OCZU JUŻ W NASZYM SZPITALU

Dodano: 02.02.2022

Koherencyjna Tomografia Optyczna (w skrócie OCT) to badanie mające na celu diagnostykę i leczenie chorób oczu. W pierwszych dniach nowego roku do Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim dotarł najnowszy sprzęt okulistyczny pozwalający wykonywać te bardzo skomplikowane i ważne w kontekście leczenia chorób oczu badania. Warto zaznaczyć, że zakupiony został ze środków własnych szpitala za niebagatelną sumę 176 000 złotych.

„Skaner laserowy, którym jest właśnie OCT, pozwala ocenić zarówno przód oka, jak również siatkówkę, czyli jego dno. Wykorzystywany jest w diagnostyce rogówki, tęczówki, soczewki, jaskry oraz nerwu wzroku i plamki, potocznie zwanej żółtą. To właśnie zwyrodnienia plamki wynikające najczęściej z wieku, czyli choroba AMD, jest możliwa do rozpoznania i bardzo dogłębnej diagnozy dzięki urządzeniu jakim jest OCT” – mówi Kierownik Oddziału Okulistycznego Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o., dr n. med. Jan Staniewicz.

Doktor Staniewicz wskazuje również na fakt, że dzięki tej aparaturze możliwe jest kontrolowanie, czy badana plamka jest zdrowa, czy występują jakiekolwiek zaburzenia i w wypadku ich wykrycia, o wiele łatwiejsza jest ich klasyfikacja oraz skierowanie do terapii.

Dzięki nowemu sprzętowi możliwe jest również badanie Angio OCT, czyli nieinwazyjna, bezkontaktowa metoda oceny naczyń krwionośnych oka bez konieczności podawania kontrastu – co jest szczególnie ważne podczas diagnostyki dzieci oraz kobiet w ciąży. „Pozwala ona wniknąć w jeszcze głębsze warstwy dna oka, czyli pod siatkówkę, pozwala ocenić stan błony naczyniowej i ją leczyć”. – mówi okulista.

Zakup tak ważnego sprzętu, z punktu oferowanych i świadczonych przez szpital usług, jest tym ważniejszy, iż Kociewskie Centrum Zdrowia realizuje dzięki tej inwestycji program „Leczenie wysiękowej postaci AMD z zastosowaniem iniekcji doszklistkowych przeciwciała monoklonalnego ANTY-VEGF”. Posiadanie i wykorzystywanie w terapii tak ważnego i nowoczesnego sprzętu pozwala na jeszcze bardziej profesjonalne zaopiekowanie się zgłaszającymi się do naszego Szpitala pacjentami.

OCT wykorzystany będzie również w diagnostyce i leczeniu operacyjnym jakim jest zabieg witrektomii czyli mikrochirurgiczny zabieg polegający na wycięciu ciała szklistego z wnętrza gałki ocznej, których rocznie starogardzcy specjaliści wykonują ponad 300.