Sprzęty od WOŚP dla ratowania zdrowia i życia  małych pacjentów

Sprzęty od WOŚP dla ratowania zdrowia i życia małych pacjentów

Dodano: 28.01.2021

Oddział pediatryczny od wielu lat otrzymuje sprzęty medyczne z „serduszkiem”, które służą małym pacjentom. Dzięki nim możliwe jest m.in. pełne monitorowanie funkcji życiowych, które jest szczególnie istotne w przypadku dzieci w ciężkich stanach.

W 2019 roku Kociewskie Centrum Zdrowia otrzymało od WOŚP darowiznę na zakup 20 leżanek na oddział pediatryczny. W latach wcześniejszych fundacja wspierała starogardzki szpital nowoczesnymi urządzeniami. Co do tej pory trafiło na pediatrię dzięki WOŚP? Lokalizator naczyń krwionośnych, aparat EKG, kardiomonitor, pulsoksymetr, vapotherm, lampa do fototerapii, bilirubinometr, stanowisko resuscytacyjne, aparat USG, urządzenie służące do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodków, urządzenie do screeningowego badania słuchu u noworodków, pompy strzykawkowe, łóżeczka niemowlęce, fotele dla rodziców – to tylko część sprzętów z długiej listy darowizn Fundacji.

– Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazała do naszego oddziału aparat EKG, kardiomonitor czyli medyczne urządzenie przeznaczone do ciągłego monitorowania parametrów życiowych pacjenta, posiadające funkcje zapisu na monitorze elektrycznej pracy serca, pomiaru ciśnienia, oddechu, temperatury, tętna i  saturacji  oraz pulsoksymetr pozwalający na nieinwazyjne i bezbolesne pomiary wysycenia krwi tlenem przy wykorzystaniu czujnika zakładanego na palec pacjenta  wyjaśnia lek. Andrzej Rewieński, kierownik Oddziału Pediatrycznego.

Dodatkowo KCZ otrzymał urządzenie, które jest niezwykle przydatne dla pielęgniarek, ale i też wzbudza zainteresowanie u dzieci – mowa tutaj o lokalizatorze naczyń krwionośnych, potocznie nazywanym skanerem żył.  Skaner żył to bezpieczne, przenośne i podręczne urządzenie (trzymane w ręce lub na statywie) do iluminacji naczyniowej, umożliwiające zlokalizowanie żył powierzchniowych. Urządzenie to wykorzystując kombinację światła podczerwonego oraz lasera „pokazuje” położenie żył na skórze wybranego fragmentu ciała. Sprzęt jest niezwykle przydatny podczas pobierania krwi oraz zakładania wkłuć dożylnych.

Form pomocy z WOŚP jest w starogardzkim szpitalu więcej. Przykładowo ze  środków pieniężnych zebranych podczas XXIV Finału WOŚP Kociewskie Centrum Zdrowia otrzymało sprzęt medyczny vapotherm potrzebny do ratowania zdrowia i życia naszych najmniejszych pacjentów. Sprzęt został przekazany do oddziału neonatologicznego.

– Vapotherm jest urządzeniem z zastosowaniem nowoczesnej technologii i służy do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków, wcześniaków i niemowląt. Aparat jest szczególnie polecany jako terapia początkowa u noworodków z zaburzeniami oddechu, bezdechami, zapaleniami płuc oraz w innych sytuacjach klinicznych. Bardzo cieszymy się z tego aparatu, kolejnego urządzenia przekazanego przez WOŚP dla naszego Oddziału – mówi lek. Henryka Bona, kierownik Oddziału Neonatologicznego.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji za przekazanie jak zawsze najwyższej jakości urządzeń medycznych, dzięki którym jesteśmy w stanie zapewnić jeszcze lepszą opiekę medyczną.

Sprzęt z Fundacji WOŚP:

2020 – środki ochrony indywidualnej o wartości 30 tys. zł

2019 – 20 szt. leżanek o wartości 40 tys. zł

2018 – urządzenie do screeningowego badania słuchu – 13,7 tys. zł

2017 – aparat EKG (8 tys. zł), aparat do lokalizacji naczyń krwionośnych (20 tys. zł), kardiomonitor (6 tys. zł), pulsoksymetr (2,3 tys. zł)

2016 – urządzenie do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka z zastosowaniem kaniul nosowych (27,3 tys. zł)

2014 – ruchome stanowiska do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka (121,5 tys. zł), lampa do fototerapii (9 tys. zł), stanowisko do resuscytacji noworodków (39 tys. zł), miernik bilirubiny (10,5 tys. zł), kardiomonitor (12 tys. zł)

2010 – aparat USG (142 tys. zł)

Razem prawie 500 tys. zł w ciągu 10 lat!